Terapia rozstępów skórnych

Terapia rozstępów skórnych

Czym są rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego rozciągania włókien kolagenowych i elastynowych, które w efekcie doprowadza do ich uszkodzenia. W fazie początkowej rozstępy mają kolor czerwono-fioletowy, z czasem rozjaśniają się i mogą wyglądem przypominać blizny. Pojawiają się przeważnie u osób z nadmierną masą ciała, u kobiet w ciąży- szczególnie na brzuchu i piersiach, u sportowców, u których następuje gwałtowny przyrost masy mięśniowej oraz u dzieci i młodzieży w okresie gwałtownego wzrostu. W procesie powstawania rozstępów wyróżnić można dwie zasadnicze fazy:

  1. Faza zapalna – trwa około 3 miesięcy. Pojawia się stan zapalny. Włókna kolagenowe ulegają rozerwaniu.
  2. Faza zanikowa – mija stan zapalny, rozstępy rozjaśniają się.

Przyczyny pojawiania się rozstępów.

Do czynników, które predysponują do powstawania rozstępów należą:

  • stres – pojawiające się często wysokie stężenie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, zaburza pracę fibroblastów, które w efekcie produkują kolagen gorszej jakości- mniej wytrzymałego, mniej odpornego na rozciąganie.
  • estrogeny- zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków hormonalnych, ciąża prowadzą do powstawania rozstępów.
  • nieodpowiednia dieta – zbyt duża kaloryczność diety, posiłki bogate w tłuszcz, a ubogie w błonnik, witaminy i minerały sprzyjają przyrostowi masy ciała oraz powstawaniu rozstępów.
  • uwarunkowania genetyczne

 

Zabiegi stosowane w terapii rozstępów

Do najczęstszych zabiegów, które możemy wykorzystywać w terapii rozstępów należą :

  • mezoterapia – wprowadzanie substancji aktywnych w skórę poprzez jej ostrzykiwanie lub przy wykorzystaniu zjawiska elektroporacji.
  • mikrodermabrazja diamentowa lub korundowa: polega na usuwaniu zrogowaciałego naskórka z powierzchni skóry i prowadzi do wygładzenia rozstępów. Działa jednak powierzchownie i nie eliminuje rozstępów całkowicie.
  • zabiegi wykorzystujące promieniowanie podczerwone: pobudza krążenie oraz procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg ten wspomaga eliminację rozstępów, ale stosowany jako jedyny nie usuwa ich.
  • laserowe złuszczanie naskórka: polega na użyciu lasera w celu odparowania zewnętrznych warstw skóry. Głęboko złuszcza naskórek, jest to więc zabieg bardzo skuteczny w walce z rozstępami. Stosuje się go jednak w gabinetach medycyny estetycznej.

Najlepszym sposobem na skuteczne zwalczanie rozstępów byłoby łączenie kilku z wymienionych wyżej zabiegów. Wspomóc się możemy także dążeniem do utrzymania prawidłowej masy ciała. Nie bez znaczenia jest również prowadzenie aktywności fizycznej, odpowiednie odżywianie się oraz wypijanie odpowiedniej ilości płynów – najlepiej wody mineralnej.

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA